Home

Riaditeľ Východoslovenského múzea Košice Pollák neodolá chutnému jedlu, Korzar, 25. 11. 2010

Ako si žijú známi ľudia
Riaditeľ Východoslovenského múzea Košice Pollák neodolá chutnému jedlu

Chcete sa dozvedieť pikošky zo života známych ľudí? Ich neresti, autá, dovolenky? Tak potom čítajte vždy vo štvrtok našu pravidelnú rubriku. Dnes sme si "posvietili" na Roberta Polláka, riaditeľa Východoslovenského múzea Košice.

Hoci je múzeum jeho druhým domovom, predsa len popri ňom stíha z času na čas "prevetrať" aj svoje ďalšie koníčky. Teoreticky napríklad fandí hubárčeniu, rybárčeniu a poľovníctvu. "Nikdy na takéto niečo nechodievam, ale som veľmi rád, keď ma kamaráti pozvú. Relaxujem pri konzumácii ich najväčších úlovkov." Má to však vraj jeden háčik. "Tým je podmienka, že do jedla nesmú pridať mlieko alebo smotanu," s úsmevom prezrádza milovník histórie, ktorý veľmi rád relaxuje aj v kine, prípadne si dopraje návštevu sauny.

Je naslovovzatým knihomoľom. Najradšej vraj číta všetky kvalitné knihy, ktorých je však podľa jeho názoru čoraz menej, a to bez rozdielu žánru. "Posledným zážitkom bola trilógia Millennium," naznačuje obdivovateľ Tonyho Curtisa, Paula Newmana a Jeana Gabina. Má rád aj klasiku, ale z populárnej hudby mu najviac učarovali skupiny Beatles, Omega, LGT či Pink Floyd. Blízky mu je humor českých komikov a zo zahraničných si srdce otca dcéry Kataríny a syna Ivana získal anglický komik Sasha Baron Cohen.
Chudnúť chce vždy po víkende

Čo sa týka nerestí, v tejto oblasti má viac ako jasno. "Neviem odolať dobrému jedlu, čo aj vidieť. (Smiech) Rovnako viacputňovému tokajskému a v lete chladenej dvanástke." Keďže je gurmánom, jeho vzťah k diétam je viac ako vlažný. "Chudnúť by som chcel, najmä po víkendoch, keď vidím, koľko zase ukazuje váha." O svoje mlsné chúťky sa však nemusí starať sám, keďže je jeho manželka Klára, ktorá väčšinou tíško trpí jeho druhé "manželstvo" s múzeom, vynikajúcou kuchárkou. "Úplne najradšej mám vepřo-knedlo-zelo, plnenú kapustu, perkelt, tatarák... Kompletný zoznam by bol veľmi dlhý," smeje sa absolvent košického Gymnázia Šrobárova, ktorý následne študoval na Knihovníckej nadstavbe a na Filozofickej fakulte UK v Bratislave vyštudoval odbor československých dejín a archívnictva. Neobišiel však ani rigoróznu skúšku z pomocných vied historických. "Už počas školy som pracoval na dohodu vo Východoslovenskom múzeu a po štúdiách som, samozrejme, nastúpil na Historický odbor. V rokoch 1993 až 1998 som pôsobil ako manažér predaja v spoločnosti zaoberajúcej sa dovozom a predajom textilu, neskôr na odbore Školstva a kultúry Staré Mesto, no a od roku 1999 pôsobím opäť v múzeu."
Od zlatej rybky by chcel fajnovejšie auto

Na cestách ho môžete stretnúť premávať sa na Fiate Grande Punto. Ak by však priplávala zlatá rybka, zrejme by si zaželal čosi "fajnovejšie". "Pokiaľ by vedela zabezpečiť aj neustále plnú nádrž a platiť všetky poistky, tak by som si vybral určite niečo väčšie. A samozrejme, vypýtal by som si aj doživotnú voľnú vstupenku do všetkých kín v strednej Európe," smeje sa riaditeľ múzea, ktorý býva v trojizbovom byte na Kuzmányho sídlisku a najradšej dovolenkuje všade, kde sa cíti príjemne. "Od krásnej kamarátovej chaty na Hačave až po Červené more." Ideálna dovolenka je však podľa neho taká, v rámci ktorej sa podarí skĺbiť poznávaciu časť s relaxom pri mori. Pochodil už kus sveta a pozrel si nielen okolité štáty, ale napríklad aj Švédsko, Izrael, Grécko, Francúzsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko či Turecko.
Najviac míňa na nájomné a kino

Skromne podotýka, že najviac peňazí utráca na nájomné. Ako nám však prezradil človek, ktorý nemôže existovať bez rodiny a priateľov, pre vlastnú spotrebu najviac ulietava na míňaní peňazí za vstupenky do kina.

štvrtok 25. 11. 2010 | Andrea Nitkulincová

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5653411/riaditel-vychodoslovenskeho-muzea-kosice-pollak-neodola-chutnemu-jedlu.html#ixzz1Q5xSxd79

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: nikto@srobarka.sk