Home

Dzurinda pozná ešte väčšiu koninu ako dvojnásobné platy!, Korzár, 25.2.2006

Marián KIZEK

Košice - Druháčky Zuzka a Janka z gymnázia na Šrobárovej mali včera predpoludním príjemnú predvíkendovú náladu. Odpadli im laboratórne cvičenia z fyziky a namiesto nudného merania merného skupenstva tepla si spolu s ďalšími 50 študentmi gymnázia mohli v tom čase vychutnať vyše hodinovú diskusiu s premiérom Mikulášom Dzurindom.

"Chcem byť vzdelaný a rozumieť iným," vysvetlil šéf SDKÚ dôvod, prečo si popri návšteve U. S. Steelu a prestrihávaniu pásky na novom košickom zimáku našiel čas aj na študentov.

Slovensko si predstavuje ako modernú európsku krajinu, ktorá bude stáť na pilieroch bezpečnosti, spravodlivosti, občianskych princípov a kvalitného vzdelania. "Po montáži aút a ich výrobe prídu k nám investori, ktorí sa zamerajú s vyššou pridanou hodnotou. Chceme predávať stále menej svalov a stále viac z hlavy."

Študenti sa ho mohli pýtať, čo chceli, no konkrétnych odpovedí na svoje otázky sa nie vždy dočkali. Premiér im vysvetľoval, že pre bezpečnosť Slovenska je najlepšia spolupráca v rámci NATO a orientácia na USA. Aj preto ho trápi podľa neho "trápny a primitívny antiamerikanizmus," ktorý sa v celej Európe vyskytuje. "To však neznamená, že všetko americké je dobré. Nemusíme jesť tie ich macdonaldy. Nepozerajte ani na tie ich hlúposti a násilnosti v televízii, choďte si radšej zabehať," odporučil im s tým, že telesná výchova bola jeho najobľúbenejší predmet.

Spomedzi študentov sa mu najviac pozdával jeden, ktorý si na jeho počesť zobral tričko s nápisom CCCP. Dokonca si ho od neho chcel požičať, aby si mal čo obliecť počas hodiny otázok a odpovedí v parlamente. Nevyhol sa ani hodnoteniu relácií reality show, kde sa priznal, že minule jednu z nich pozeral asi 10 minút, ale potom to už ďalej nevydržal...

Premiér sa pochválil, že za jeho vlády vzrástli výdavky na školstvo o 13 percent, o 24 percent na vysoké školy a o 108 percent viac dostala veda a výskum, že vláda zvýšila sociálne štipendiá a zabezpečila "korunové" stravovanie pre sociálne odkázaných žiakov. Ocenil aj sociálnu reformu, vďaka ktorej sa oplatí pracovať. "Tí, čo chcú, môžu si aspoň na pár hodín v týždni zobrať hrable a majú sa omnoho lepši ako tí, čo nerobia nič."

Študentov upozornil aj na postupný kolaps európskeho sociálneho modelu, pričom jeho ďalšia existencia sa mu skôr zdá byť budovaním primitívneho socializmu. Poťažkal si aj na niektorých lídrov EÚ, ktorý jemu a I. Miklošovi nadávajú za náš daňový systém. Svoje si myslí aj o Lisabonskej stratégii EÚ, v ktorej je uvedené, že EÚ by vďaka svojmu hospodárskemu rastu do roku 2010 mala byť na úrovni USA. "Taká konina je ešte horšia ako moje dvojnásobné platy."

Najväčší aplauz vyvolala otázka, ako by reagoval, keby sa po predčasných voľbách stal z neho opozičný politik. Hoci sa na tom dobre pobavil aj on sám, odpovedi sa úplne vyhol. Už konkrétnejší bol v prípade povolebnej spolupráce s KDH, ktorú si aj napriek problémom so zmluvou o výhrade svedomia vie veľmi dobre predstaviť. Aj naďalej však považuje za nebezpečné, ak by cirkevné právo bolo nadradené nad to slovenské.

"Bolo to v pohode. Musím uznať, že je to veľmi dobrý rečník. O obsahu jeho slov sa to už však neodvážim povedať," povedal nám po skončení besedy druhák Milan. Jeho spolužiačke Janke Solárovej sa premiérov diskusný výkon pozdával. "Podľa mňa to bolo dosť zaujímavé a celkom sa mi to páčilo. Mne sa zdalo, že veľmi dobre rozprával. Nie všetkému som síce rozumela, ale urobil na mňa dobrý dojem." Tretiačka Radka bola tiež celkom spokojná. "Nevedela som, o čom to bude, no prevýšilo to moje očakávania. Jeho slová ma zaujali. Mohla som sa aj nudiť, zaspávať, ale bola som celý čas pri vedomí," pochvaľovala si.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: ucenie@srobarka.sk