Home

Tanečníci na vozíkoch uspeli na majstrovstvách sveta

Korzár 6.11.2008
(nit)

Štyrom Košičanom sa podaril husársky kúsok. Dva košické páry bodovali v tanci na vozíkoch na nedávnych majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. Spomedzi 17 krajín sveta a 137 súťažiacich párov sa umiestnili na popredných priečkach. Veľkú zásluhu na tom má aj Peter Vidašič, známy z účinkovania v šou Bailando.

KOŠICE/MINSK. Štyria Košičania vycestovali na šampionát ako slovenská reprezentácia pod záštitou paraolympijského výboru.

V štandarde bronz, v latine striebro

V kategórii LWD1 - ťažší postih skončil pár Peter Vidašič a Helena Kašická v štandardných tancoch tretí a v latinskoamerických druhý. "V štandardoch bol víťazný pár z Ukrajiny a druhí skončili domáci Bielorusi. V budúcnosti sa ich pokúsime poraziť. V latine sa nám podaril fakt husársky kúsok, pretože Slovensko v ňom ešte nikdy nezískalo medailu. V jednom momente sme dokonca bojovali aj o titul, ktorý nakoniec získali Poliaci a potvrdili dominanciu," vysvetlil nám tanečník P. Vidašič. Upresnil, že súčasný trend v tanci na vozíkoch určujú Rusi, Bielorusi, Ukrajinci a Poliaci. "Určujú aj trend, čo sa týka obliekania, spôsobu tanca či úpravy vozíkov."

Košičania zvíťazili napriek tomu, že v 11-člennej porote nemalo Slovensko zastúpenie. "Obávali sme sa, že nás nepoznajú, a že sa bude ťažké pred porotou presadiť, ale kvalitou tanca sme to dokázali."

V kategórii LWD2 - ľahší postih účinkoval pár Ján Puchein a Miroslava Sekaninová. "Je to kategória, kam patria ľudia s amputovaným palcom, prípadne iný ľahší druh postihu. Je teda veľmi kvalitná a je úspechom, že v štandardoch skončili na 9. mieste." V latinsko-amerických tancoch skončila dvojica ako štrnásta.

Dopravu vozíkov sprevádza stres

Súťaže sprevádza prirodzene istá dávka stresu a v prípade našich ju zvýšili i obavy o bezproblémovú dopravu vozíkov. "Cestovanie vozíčkárov je veľmi zaujímavé. Nie vždy sa s nimi šetrne manipuluje, a tak vždy čakáme, v akom stave dorazia. Svoju úlohu zohráva aj parket. Napríklad v Minsku bol protišmykový a keď dáte do tanca väčšiu energiu, môže sa stať, že vozičkára odstredivá sila vyhodí z vozíka. V nasadení preto nebola núdza o pády a modriny."

Súťažiaci boli ubytovaní hneď pri centrále KGB a hoci na obchody veľa času neostalo, matriošky si domov priniesli.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: nikto@srobarka.sk