Home

Na Štúrovom pere 2006 sa blysli aj východniari, Korzár 2. 5. 2006

Tomáš HUDÁK

Už dvadsiatykrát sa uplynulý piatok a sobotu vo Zvolene udeľovali v rámci 40. ročníka akcie Štúrov Zvolen aj prestížne ceny mladých novinárov Štúrovo pero 2005.

Štúrovo pero odštartovalo slávnostným otvorením v mestskom parku. Tento jubilejný ročník však bol výnimočný skôr tým, že na jeho otvorení sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparovič. Ten po svojom príhovore odpovedal na paľbu zákerných otázok študentov. Nevyhol sa ani politickým otázkam ohľadom konfliktu záujmov či "povinnej" analýze aktuálneho stavu politickej kultúry na Slovensku. Avšak vzhľadom na to, že odpovedal dobrú hodinu a ako sám povedal, "pokojne sa pýtajte ďalej, začalo ma to baviť. Ešte neodchádzam", možno usudzovať, že akcia sa mu zapáčila. Prezident dokonca verejne prisľúbil, že na budúci rok podporí mladých novinárov aj finančne.

Po diskusii s prezidentom prišla do Zvolena aj publicistka Anna Ghannamová. Tak ako s prezidentom, aj besedu s Ankou moderoval jej bývalý kolega Patrik Herman. Ghannamová musela pre študentov okrem svojho súkromia odhaliť aj pozadie politického spravodajstva a nevhodné praktiky niektorých politikov. Takisto sa nevyhla ani analýze novinárskej etiky. A v súvislosti s ňou po našej priamej otázke, či bolo podľa nej spravodajstvo televízie Markíza ovplyvňované bývalým ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom, odpovedala: "Áno. Spravodajstvo Markízy Pavol Rusko manipuloval." Odpovedala bez okolkov jej bývalá redaktorka spravodajstva.

Po týchto dvoch debatách sa stredoškoláci, vysokoškoláci aj zástupcovia stredoškolských a vysokoškolských časopisov ocitli tvárou v tvár svojim porotcom. S nimi diskutovali v rámci tvorivých dielní. Dokopy niekoľko hodín rozhovorov a analýz prác počas oboch dní hádam už o rok prinesie svoje ovocie.

Sobotný deň pokračoval rannými diskusiami počas tvorivých dielní, neskôr prišiel do Zvolena skontrolovať svojich (možno) budúcich kolegov aj generálny riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Hádam nie je potrebné rozpisovať, že ani on sa nevyhol nepríjemným otázkam. Z otázok bolo zjavné, že študenti seno nežerú, keď si Markízu podali hlavne po stránke slabej programovej štruktúry pre študentov.

Celej súťaži nechýbal šmrnc, dynamika a hlavne prestíž, ktorá sa zvyšuje rok čo rok. Organizátori veria, že táto tendencia zvyšovania sa kvality súťažných prác, ale aj samotnej súťaže sa bude neustále zvyšovať.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: nikto@srobarka.sk