Home

Monitoring

Absolventom certifikovanej skúšky z nemčiny platí diplom na vysokých školách v EÚ

(kam)

Prešov Žiakom Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove od tohtoročnej maturity platí certifikát zo znalosti Nemeckého jazyka na vysokých školách vo všetkých krajinách EÚ. Podmienkou je, aby úspešne absolvovali skúšku z Nemčiny a získali tak nemecký rečový diplom. Konferencia ministrov kultúry nemeckých krajín pripravila štandardy vyučovania cudzích jazykov, vrátane nemčiny pre cudzincov. Podklady na skúšky vypracúva Federálny úrad v Kolíne nad Rýnom.

Skúšku na nemecký rečový diplom môžu vykonávať žiaci vo všetkých krajinách, ktoré v tomto roku vstúpia do EÚ, ale aj v Južnej Amerike, Afrike a Ázii, na vybraných súkromných školách. Vykonanie skúšky je pre študentov bezplatné, hradené nemeckou vládou.

"Škola ma oslovila už pred šiestimi rokmi, aby som im pomohol presadiť nemecký rečový diplom do praxe. Po viacerých rokoch podpory a poradenstva mohol som dnes prísť a odovzdať akreditáciu. Tým škola môže oficiálne skúšať na nemecký rečový diplom. Mladý človek, ktorý chce študovať v nemecky hovoriacich krajinách, nepotrebuje s týmto diplomom žiadnu inú jazykovú skúšku a je schopný absolvovať aj tamojšie vysokoškolské štúdium. Okrem toho je to nemecká štátna jazyková skúška, teda aj mnohí nemeckí zamestnávatelia ju uznávajú ako doklad znalosti ich jazyka," povedal pre Korzár odborný poradca pre nemecký jazyk na Slovensku Heinrich Heinrichsen.

Písomné testy na skúšku absolvovali prešovskí maturanti v decembri. Testy vyhodnotili v Nemecku. O mesiac mali ústnu časť skúšky so stopercentnou úspešnosťou. "Táto skúška na našej škole prebieha už druhý rok. Doteraz sme na jej výkon boli priradení ku Gymnáziu na Šrobárovej ulici v Košiciach. Tento rok sa to už robilo u nás, aj keď nám certifikát odovzdali až teraz. Záujem zo strany žiakov o nemecký diplom je veľký. Tento rok robili skúšku dvanásti, na budúci rok sa už hlási dvadsaťštyri žiakov," doplnil riaditeľ Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove Milan Černaj.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: nikto@srobarka.sk