Home

Monitoring

S dievčatami zo Šrobárky si dal rande Masaryk aj v Lánoch

Milan KOLCUN

Počas školského roka sa na strednej škole pritrafí niekoľko akcií, ktoré vzrušia žiactvo i učiteľstvo. Školský výlet, maturity, prázdniny, stužková. Na gymnáziu s povesťou toho najlepšieho v Košiciach však majú ešte o jednu a(tra)kciu viac. Sú ňou kalamajky - oslava príchodu jari študentským programom na školskom dvore. Podľa toho si už môžete byť istí, že ide o Gymnázium Šrobárova.

Osobitá tradícia mohla vzniknúť len preto, že ešte predtým vznikla samotná Šrobárka. Je to škola, ktorá má viac než storočie, ale kým ešte slovenský politik Vavro Šrobár nebol slávny, nemohla sa po ňom volať ani ulica, nieto ešte škola. Šrobárka sa teda vo svojich začiatkoch roku 1891 volala Štátna vyššia dievčenská škola.

Ináč, koncom 19. storočia bolo navštevovanie takejto školy pre dievčatá už poriadnym pokrokom. Medzinárodný deň žien ešte nemali, ale od roku 1891 už smeli maturovať. Možnosť maturity teda využívali aj žiačky tejto predchodkyne Šrobárky, ktorá vtedy ešte nemala ani vlastnú budovu. Preto sídlila v priestoroch bývalého hotela Čierny orol.

V roku 1892 si škola už pevne rozhodnutá neokupovať cudziu budovu objednala stavbu súčasnej budovy na Šrobárovej. Tá bola o štyri roky postavená a vyťažená aj dievčenským internátom pre 40 žiačok.

Reformy spojené s prerobením časti Rakúsko-Uhorska na Československo zreformovali aj dievčenskú školu na Celoslovenské štátne reformné reálne gymnázium. Jeho žiačky sa napríklad boli aj pozerať, ako 21. septembra 1921 zavítal do Košíc vtedajší československý prezident T. G. Masaryk. Mnohé z nich sa mu pritom tak zapáčili, že o štyri roky si s nimi dal "rande" v Lánoch a dve hodiny debatoval. Spolu s ním to robili aj bratia Čapkovci.

Škola neskôr prešla toľkými reformami ministerstva školstva, že treba podať trestné oznámenie na Guinnessovu knihu rekordov za to, že sa tam o nej ešte nezmienili. Na Slovensku sú však nonstop reformy normálne. Menej normálne je tu naopak robiť niečo pre potešenie a so zápalom.

Aj preto povinnú každoročnú komunistickú akciu spočívajúcu najmä vo vykrikovaní "Nech žije 1. máj!" v predvečer Sviatku práce, tu od roku 1973 nahradili športovým popoludním s hudbou. Postupne k hudbe pribudol aj program nacvičovaný béčkarmi a neskôr každým, kto chcel. Kalamajky, plné študentskej recesie, pretrvali aj po páde socializmu. Práve preto vás Gymnázium Šrobárova môže pozvať na tie najbližšie o rok v predvečer 1. mája. Zvyknú byť o 16. hodine na školskom dvore a zadarmo.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: kos@srobarka.sk