Home

Monitoring

Šrobárka si spomenula aj na tých, ktorí si Vianoce nemôžu vychutnať naplno

Peter KOVÁČ

A je to tu. Prázdniny i Vianoce. Väčšinu z nás čaká už len zajtrajší školský deň, ktorý si však aj tak skoro všetci odkrútime na nejakých výchovných koncertoch, v kinách či divadlách a roztrúsime sa domov prázdninovať, užiť si najkrajší sviatok v roku. Vianoce sú čas pokoja, hojnosti i radosti a pre mnohých aj čas odpočinku. Sú medzi nami však aj takí, ktorí si Vianoce nemôžu vychutnať naplno tak ako my, preto si ich v tomto období akosi viac všímame, naše srdiečká sú o čosi teplejšie.

Vo štvrtok 16. decembra na Gymnáziu Šrobárova v Košiciach prebehol Deň dobročinnosti, o ktorom nás bližšie informovala riaditeľka gymnázia PhDr. Jana Teššerová. "Navštívili sme detské domovy, domy dôchodcov, osobitnú školu atď. Každoročne nezabúdame ani na oddelenie detskej onkológie, kde potešíme malých pacientov programom a darčekmi na Mikuláša." V tento deň sa na Šrobárke neučilo, ale ako dopĺňa riaditeľka "stretnutie s deťmi v detských domovoch, so staršími ľudmi v domoch sociálnych služieb poučilo, potešilo a veľmi obohatilo našu mládež."

S nápadom podobnej akcie prišla samotná riaditeľka už pred desiatimi rokmi, keď ju zaujala podobná činnosť na návšteve zahraničnej školy. Deň dobročinnosti je teda už trádicou Šrobárčanov. "Prvý rok sa zapojilo do Dňa dobročinnosti sedem tried, dnes je to už celá škola - 22 tried! Šrobárčania sa môžu pýšit nie len kvalitnými vedomosťami, ale predovšetkým ľudskosťou a vysokou morálnou vyspelosťou," uzatvára riaditeľka. Celý minulý týždeň sa niesol na Šrobárke v znamení dobročinnosti, navštevovali sa rôzne inštitúcie zbierali sa peniažky, pripravoval program na benefičnú diskotéku. Študenti priniesli mikulášske darčeky alebo trochu vianočnej atmosféry tam, kde sa jej inak veľmi nedostáva. "Spomínam si, keď pri vchode do školy postávali pekné študentky a snažili sa každého prehovoriť aby pomohol (úsmev). Dobročinné dni na Šrobárke mali a verím, že ešte aj majú hneď niekoľko pozitív. Myslím, že reálne pomohli nie len materiálne, ale aj dať nádej a radosť v detských domovoch. Tiež pomohli samotným študentom, pretože nám dodali pri srdci hrejúci pocit, že sme urobili niečo dobré popri uliatí sa z vyučovania a ukázali nám, že aj tou troškou môžme prispieť a nie je to zbytočné," hovorí o svojich spomienkach na tieto dni programátor a absolvent tejto školy spred 3 rokov, Ján Urbančík. Okrem hlavného cieľa, potešiť ľudí, ktorí su možno trošku na periférii spoločnosti, teda určite škola opäť dala veľa aj svojim študentom. Veľa ľudského.

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: nikto@srobarka.sk