Home

Monitoring

Veľké oči, malá dušička a jej pohľad na to, akí sú oni - tí ostatní

Miša TELEPOVSKÁ

Sladký život už skončil, prázdniny sú nenávratne preč. My starší, čo máme stredoškolský systém učenia zmapovaný, už natvrdo zarezávame. Skúšanie a písomky na tému "Čo som nezabudol cez prázdniny". Asi sa už presvedčili, že nemá cenu chcieť po nás fyzikálne vzorce, letopočty, alebo všetky diela Janka Kráľa, po dvoch mesiacoch vylihovania na kúpalisku, keď jedinou žiadanou znalosťou bolo použiť, čo najzvodnejší úsmev na príťažlivý objekt ležiaci tri metre od vás.

Ešte väčší šok zo začiatku školy zažívajú prváci stredných škôl. Nové prostredie, profesori a spolužiaci, nový systém. Tak sme teda posliedili a popýtali sa na pocity prváčeniec troch košických gymnázií: Poštovej, Gymnázia Milana Rastislava Štefánika (niektorí to poznajú ako Novomeského 4…) a Šrobárovej.

ŠROBÁRKA

Šrobárkarski prváci toho veľa nenahovorili, o profesoroch sa vyjadrovali zdržanlivo. Starší žiaci na Šrobárke sa, podľa slov prvákov, o nové prírastky nejak zvlášť nezaujímajú a o množstve učiva sa vyjadrujú štýlom: "Veď bude aj horšie." (to si píšte, že bude:)

PEŤA: "Šrobárka zatiaľ vyzerá dosť nudná. Žiadni zaujímaví profáci alebo starší spolužiaci..., no možno sa z nich ešte niečo vykľuje. Ja im dávam čas."

MARTINA: "Nenavalili na nás toho veľa, profesori sú ohľaduplní a tolerantní, starší spolužiaci sú v pohode, niektorí si nás nevšímajú a niektorí sa chovajú nadradene."

POŠTOVÁ

Týmto štýlom sa vyjadrila väčšina opýtaných, na rozdiel od poštováckych prvákov, ktorí po počiatočnom ostychu povedali všetko nahlas. Väčšina profesorov sa vraj tvári milo, ale to môže byť klamlivé, starší študenti mladších očumujú a učiva je hojne - na to sa sťažujú prváci najviac...

VIERA: "Poniektorí starší študenti boli trochu trápni, niektorí sa len milo usmievali, ale všetci bez rozdielu nás okukovali."

JANA: "Akí sú profesori? Názor závisí od jednotlivca. Niektorí dosť divní, niektorí nás postrašili a niektorí sú takí chápaví, vedia, že je to dosť veľká zmena, prejsť zo základky na gympel."

GYMPEL M.R.Štefánika

No a na Gymnáziu Milana Rastislava Štefánika sa študentíci pretekali v prezentovaní svojho názoru. Väčšina z nich išla na toto gymnázium vďaka odporúčaniam o benevolencii profesorov na školských výletoch...

KAŤA: "Starší sú fajn, pozerajú sa. Je to samozrejme iné ako na základke, ale som rada, že som tu. Počula som, že je tu život v pohode, že sa dá poflakovať a na lyžiarskych býva špičkovo."

MAŤO: "Nooo, staršie spolužiačky vyzerajú super, niektoré sú skutočne dobré. Čo sa už povedať nedá o všetkých profesorkách. Tie tu sú však najmä na učenie a to spĺňajú dokonale. Toľko učenia som nevidel spolu za deväť rokov základnej."

Každá škola víta svojich nových inak. Zmena po základke je prirodzene citeľná. Jedno však majú všetky prváčence spoločné. Všetci sa trasú pred imatrikuláciou.

V hlavách sa mihajú otázky, čo im starší spolužiaci dajú vypiť, či ocot s horčicou, postrúhaným cesnakom, medom a kajenským korením alebo ich budú ohadzovať vajíčkami, aby ich prijali za "svojich"? No, nechajte sa prekvapiť. Veľa zdaru, prváci!

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: kos@srobarka.sk