Home

Monitoring

Je naozaj komunikácia medzi učiteľmi a žiakmi bezproblémová?

(hud)

Riaditelia košických stredných škôl uprednostňujú aktívnu kominkáciu so študentmi a radi si ich názory vypočujú. Ako však vnímajú riešenie problémov a komunikáciu s vedením škôl každodenní návštevníci škôl, sme zisťovali v našej ankete.

***Marek (18), Gymnázium Šrobárova: "Na Šrobárke také voľačo ako schránka sťažností funguje. Ja to však nevyužívam a nepovažujem to za podstatné, aby také čosi na škole bolo. Keď má človek s niečím vážnym problém, mal by si za ním stáť a riešiť to ako chlap a neskrývať sa pod rúško anonymity. Ja si aj s profesormi vydiskutujem niečo hneď, keď sa niečo vyskytne. Treba to však zaobaliť do slušnej podoby, aby to nevyznelo arogantne. No keď je učiteľ rozumný, vždy sa s ním dá dohodnúť... Aspoň si to myslím."***

Martina (16), Gymnázium Opatovská: "Ja som na strednej prvý rok, takže tu to veľmi zhodnotiť neviem. Na základnej škole, ktorú som navštevovala sme žiadne odkazové schránky nemali. A povedať, že by sa učitelia trhali o poznanie nášho názoru povedať nemôžem. Keď sa však niečo ozaj závažné vyskytlo, predebatovali sme to cez triednickú hodinu s triednou učiteľkou a tá nám povedala svoje. Buď to riešila alebo zamietla s odôvodnením, že je to nepodstatné."***

Gabriela (18), Stredná priemyselná škola hutnícka: "My sme na škole mali pripomienkovú schránku krátko, potom sa to akosi zlikvidovalo... Aspoň keď ma pamäť neklame. Možno tam aj našli niečo, čo stojí za reč, veď nám stále niečo vadí. Nanešťastie sú to však väčšinou veci, ktoré sa takto riešiť nedajú. A zrušili ju zrejme práve pre to, že to bolo o ničom."

***

Alexandra (17), Gymnázium Trebišovská: "My na gymnáziu problémy neriešime vlastne nijak. No myslím si, že na škole by malo niečo anonymné fungovať. Teraz komunikácia študentov s vedením školy prebieha cez predsedníčku triedy a cez triednu učiteľku. Vyjadriť svoje názory anonymne by však bolo oveľa objektívnejšie. Študent by sa nebál odhalenia a mohol by povedať, čo si myslí bez toho, aby bol napadnutý."

***

Zuzana (16), OA Watsonova: "Minulého roku nám krabica na pripomienky fungovala. Teoreticky by to teda malo aj teraz. Bola oproti kabinetu výchovnej poradkyne, kde si každý mohol napísať, čo si chcel. Keď neberieme do úvahy, že sa tam hádzalo všetko od žuvačiek až po zošitové strany... Mám spolužiačku, čo tam raz dávno nejakú pripomienku napísala, výsledok bol však nulový. Väčšinou sa to rieši rovno cez triednych profesorov, ale keď to ten nepochopí, tak ideme rovno za riaditeľom. A keď nás riaditeľ neprijíme, tak ideme za zástupcom a vyrieši sa to alebo nie."

***

Nika (17), Gymnázium Poštová: "Na našej škole to funguje tak, že buď sa posťažujete priamo dotyčnému učiteľovi alebo ak je problém komplexnejší, tak idete za predsedníčkou Študentskej rady... Väčšinou sa však ľudia nesťažujú, či už preto, že sa boja, alebo preto, že sú tak zahľadení do seba, že si problémy ako také neuvedomujú. Teda zotrvávajú v probléme a ani nevedia, že to problém je..."

 
V ziadnom pripade neposielajte emaily na tuto adresu: ucenie@srobarka.sk